Kaip tėvams bendrauti su vaiku, turinčiu dėmesio ir hiperaktyvumo sutrikimą
Auginti vaiką su dėmesio ir aktyvumo sutrikimu gali būti tikras iššūkis. Bendravimas su vaiku yra esminis dalykas tėčiui ar mamai, o bendrauti su vaiku, kuriam būdingi dėmesio ir sensoriniai sunkumai, gali būti sunku. Toliau straipsnyje yra aprašomos strategijos, kaip sustiprinti šį emocinį ryšį:
  • Pastebėkite, kai vaikas tikrai girdi Jus ir skiria dėmesį.
  • Nurodykite jiems trumpai ir paprastai.
  • Kurkite bendravimo strategijas.
  • Leiskite jiems pasirinkti.
  • Naudokite vizualines pagalbines priemones.
  • Kalbėkite švelniai ir likite ramūs.
  • Paaiškinkite savo lūkesčius.
Auginti vaiką su dėmesio ir aktyvumo sutrikimu reikalauja kūrybingos tėvystės. Įsiminkite vaiko rodomus ženklus, ir dalykus, kurie jį išveda iš pusiausvyros. Stebėkite jų mokymosi stilių, ir pastiprinkite šį stilių bendraudami. Jei Jums sunku, prisijunkite prie tėvų grupės. Pokalbiai su kitais tėvais gali ne tik leisti Jums įveikti situaciją emociškai, bet ir gauti naudingų patarimų.

Visą straipsnį skaitykitw prisegtame faile.
Kaip būti tėvais
    Jūsų šeima gali išlaikyti stiprius ryšius, rūpintis ir palaikyti vienas kitą, net ir tuomet, kai patiriate sunkumus. Tuo metu, iš tiesų, Jūsų ryšiai gali tapti dar stipresni, nei buvo anksčiau. Kalbėjimas apie sunkumus, ir kaip Jūs su tuo susitvarkote, gali atverti Jums akis. Pasidalijimas požiūriais ir sunkumų sprendimais gali suteikti labai daug jėgų! Rūpintis šeimos narių stabilumu, tvarka, grafikais, ir stipriais pagrindais nėra lengva. Visa tai sukelia daug netikrumo jausmų, ir tenka nešti didžiulę atsakomybę. Bet taip pat, tai yra nuostabi galimybė likti ryšyje vieni su kitais, kuria būtų gaila nepasinaudoti.

    Bendravimas yra santykių šeimoje pagrindas. Jis sustiprina šeimą, jos ryšius, sąsajas ir intymumą, kuriuo dalinatės vieni su kitais. Paverskite šeimą komforto, pasitikėjimo ir meilės dalybų namais.
  
    Daugybę metų vaikų psichologijos ir auginimo ekspertai dirbo ties tyrimais šioje srityje. Jie sutinka, kad idealiai tėvystei  yra būdingas autoritetingas stilius. Jį geriausiai atspindi apibūdinimas „treneris“. Tokiu būdu tėvai vadovauja vaikams ir skatina juos pasiekti tikrąjį savo potencialą.
  • Tėvai vadovauja vaikams, nustatydami tikslus ir ribas, kurie atitinka vaiko amžių, gebėjimus ir interesus.
  • Tėvai paskatina vaikus juos girdami ir švęsdami pasiekimus.
  • Tėvai pastiprina vaikus puoselėdami pozityvius santykius, kuriems būdinga ir žaidimų bei kitas smagus laikas, ir laikas, kai šeimos nariai kalbasi ir dalijasi refleksijomis, bei pamąstymais.
  • Taip pat tėvai nustato taisykles, kad skatintų sveiką vaiko raidą, išmokytų laikytis disciplinos, ir gerbti save bei kitus žmones.
Subtilūs ženklai, kad vaikas patiria patyčias
    Patyčios yra agresyvi moksleivių veikla, į kurią yra įtraukta tikros arba suvokiamos grėsmės. Patyčios paprastai kartojasi, ir pasižymi tendencija su laiku plėtotis.  Besityčiojantys ir patyčias patiriantys vaikai gali patirti rimtas, ilgai trunkančias pasekmes. Yra svarbu atpažinti požymius, ar Jūsų vaikas netapo patyčių auka.

    Vyksta trijų rūšių patyčios – verbalinės, fizinės ir socialinės. Patyčios dažniausiai vyksta mokykloje ir internete. Deja, iš daugumos vaikų tyčiojosi, arba jie patys dalyvavo patyčiose. Bet kuri iš šių patirčių gali sukelti žalą visam gyvenimui. Vaikai, patiriantys patyčias, ne tik nukenčia akademiškai, bet ir ilgą laiką net ir suaugusiojo amžiuje kovoja su depresija ir nerimu. Būkite atidūs ženklams, Jūs galite įgalinti vaiką atsakyti efektyviai ir tinkamai.
  • Draugų kaita.
  • Emociniai pokyčiai.
  • Liga.
    Kaip pradėti kalbėti apie patyčias? Geriausias laikas pradėti kalbėti apie patyčias yra pradinė mokykla. Svarbu, kad Jūsų vaikas žinotų, jog su Jumis gali pasikalbėti apie bet ką.

Visą straipsnį skaitykite prisegtame faile.
Projektas „Pažink valstybę“
Agnė Adamonytė / 2018 m. lapkričio 27 d.
PROJEKTO PAŽINK VALSTYBĘ VEIKLOS

SEPTINTOKAI PRISTATO PROJEKTO VEIKLAS PARODOJE MOKYKLA 2018
Lapkričio 23-24 d. LITEXPO parodų rūmuose vykusioje parodoje MOKYKLA 2018 7pp klasės mokiniai Laura Jankauskaitė, Kotryna Misevičiūtė ir Vitalijus Lapėnis su auklėtoja Agne Adamonyte pristatė savo projekto problematiką – Nepakankamas moksleivių skaitmeninis raštingumas kibernetinio saugumo srityje, – bei iki šiol jau įvykdytas projekto veiklas.

Renginį Pažink valstybę 2018: mokomės pilietiškumo žaismingai moderavo Vilniaus politikos analizės instituto direktorė Virginija Būdienė.

Pranešimus apie savo vykdomas veiklas taip pat pristatė dar keturios projekte dalyvaujančios mokyklos. Vilniaus „Vilnies“ pagr. mokykla supažindino su atliekų rūšiavimo skatinimu mokyklos bendruomenėje. Vilniaus „Sietuvos“ progimnazijos moksleivės papasakojo apie savo bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomene ir jos pažinimą. Vilniaus statybininkų rengimo centro moksleiviai pasakojo apie visuomenės nuomonės apie profesines mokyklas tyrimą, o vaikų lauko žaidimų ir poilsio zonų įrengimo aktualijas Šeškinės rajone aptarė Vilniaus Sofijos Kovalevskajos progimnazijos atstovės.

Tai buvo puiki proga ne tik pristatyti, ką nuveikėme mes, bet ir išgirsti, kaip sekasi kitų mokyklų atstovams.
„Tai projektas visam gyvenimui. Tokiuose dalykuose reikia ir visuomeninio impulso, ir kūrybos, ir jis negali baigtis“ – džiaugėsi pristatytais rezultatais renginyje dalyvavęs Aplinkos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyr. specialistas Selemonas Paltanavičius.
„Šis projektas turi būti gyvenimo projektas. Įgyvendinant projektą matau tarp vaikų atsiradusią bendrystę, susiformavusias komandas. Norėčiau tuo pasidžiaugti ir palinkėti išsaugoti šią bendrystę ir toliau,“ – linkėjo kultūros srities projektus kuruojanti kultūros projektų vadybininkė Indrė Zaleskienė, o Žmogaus teisių stebėjimo instituto projektų vadovė Kristina Normantaitė paskatino visus projekto dalyvius savo veiklose atkreipti didesnį dėmesį į žmogaus teises.
Projektas „Pažink valstybę“
Agnė Adamonytė / 2018 m. lapkričio 27 d.
PROJEKTO PAŽINK VALSTYBĘ VEIKLOS

SEPTINTOKAI DALYVAUJA DISKUSIJOJE APIE TECHNOLOGIJŲ POVEIKĮ
2018 m. lapkričio 24 d. LITEXPO vykstančioje parodoje MOKYKLA 2018 7pp klasės moksleiviai su klasės auklėtoja Agne Adamonyte toliau vykdė projektines veiklas, nagrinėdami su kibernetiniu saugumu susijusius klausimus.

Koks technologijų poveikis vaikams, jaunimui ir visuomenei? Kaip neigiamą jų poveikį pakeisti teigiamu? Kokia ugdytojų (mokytojų, mokyklos administracijos, tėvelių) įtaka technologijų poveikį verčiant teigiamu vaikams, jaunimui ir visuomenei? – šie klausimai buvo nagrinėjami diskusijoje, kurioje septintokai dalyvavo kartu su Švietimo informacinių technologijų centro atstovais bei Saugesnio interneto jaunimo forumo dalyviais, kurie ką tik grįžo iš Saugaus interneto forumo Briuselyje. Renginyje taip pat dalyvavo Saugesnio interneto jaunimo projekto koordinatorė Jūratė Drazdauskienė bei ITC metodininkė, Saugesnio interneto projekto koordinatorė Natalija Ignatova.

Grupėmis pasiskirstę moksleiviai aptarė veiklų kibernetinėje erdvėje teigiamas puses bei kylančius pavojus, dalinosi patirtimi ir nagrinėjo, kaip galima užtikrinti didesnį vaikų ir paauglių saugumą internete. Grupių diskusijas moderavę SIJF savanoriai buvo maloniai nustebę ir sužavėti moksleivių išmanymu bei aktyvumu bei džiaugėsi konstruktyviu pokalbiu.

Vėliau moksleiviai turėjo galimybę išbandyti save interaktyviose Draugiško interneto zonos veiklose spręsdami įvairias užduotis. Už aktyvų dalyvavimą septintokai buvo apdovanoti skaitmeninio raštingumo pažymėjimais bei atminimo kepuraitėmis.
Tvari Frankofonija: mokytojo vaidmuo
Virginija Žekonytė- Petrikienė / 2018 m. lapkričio 21 d.
Lietuvos prancūzų kalbos mokytojų ir dėstytojų asociacija kartu su Prancūzų institutu ir kitais partneriais
sukvietė mokyklų prancūzų kalbos ir kitų (nekalbinių) dalykų mokytojus, QF kokybės ženklo programos
būsimus ir esamus dalyvius, frankofoniją puoselėjančių mokyklų vadovus bei jų atstovus, universitetų
dėstytojus ir visus besidominčius prancūzų kalbos mokymu į kasmetinę konferenciją. Į istorinę Kovo
11–osio salę atvyko mokytojai ir dėstytojai iš visos Lietuvos.
Anot Arūno Gelūno, vadovavusio konferencijai, « ši frankofonijos konferencija akcentuoja esminį
prancūzų kalbos mokytojo vaidmenį ne tik lingvistiniame, bet ir vertybiniame frankofonijos kontekste ».
Dviejų dalių konferencija vyko lapkričio 9 d. Lietuvos Respublikos Seime. Konferenciją pradėjo
Prancūzijos ambasadorė Claire Lignières-Counathe .Pranešimuose ŠMM atstovai ir lektoriai iš Prancūzijos
aptarė naują mokytojo vaidmenį modernioje visuomenėje ir iššūkius frankofonijai.
Lapkričio 10 d. Vilniaus universitete vyko praktiniai užsiėmimai prancūzų kalbos ir kitų (nekalbinių) dalykų
mokytojams bei universitetų dėstytojams. Šiuose užsiėmimuose dalyvavo ir svečiai iš Latvijos bei Estijos.
Visada labai smagu sutikti kolegas ir pasisemti naujų idėjų.
Mes norime pakeisti pasaulį!
Rita Bakanienė / 2018 m. lapkričio 14 d.
Lapkričio 4 – 10 dienomis 4 mokinių ir 2 mokytojų komanda
keliavo į Gevelsbergo miestą Vokietijoje, kur dalyvavo Erasmus+
KA219 tarpmokyklinės strateginės partnerystės projekto „Changing
habits – changing the world“ trumpalaikėje mokinių mainų
programoje. Vizite dalyvavo 8e kl. mokinės Miglė ir Viltė
Dubauskaitė bei 7b kl. mokinės Justė Jūraitė ir Austėja Švegždaitė.
Į kelionę mokinius lydėjo anglų kalbos mokytojos Rita Bakanienė ir
Eglė Bridikienė.
Visą savaitę mokinės intensyviai vykdė projekto veiklas bei
mokėsi atsakingo, aplinką tausojančio vartojimo. Kadangi šio mobilumo tema buvo alternatyvios
energijos formos, moksleivės daug sužinojo apie įvairias energijos rūšis, parengė pristatymą apie
hidroenergiją, jos gamybą ir privalumus.
Mokinės lankėsi labdaros organizacijoje „TAFEL“, kur daug išmoko apie atsakingą vartojimą, maisto
produktų ženklinimą bei galiojimo trukmę. Erasmus+ projekto komanda sužinojo, kas būdinga ekologiškų
produktų gamybos procesui, ką reiškia sąžiningos prekybos (angl.k. Fair Trade) terminas bei kaip tokia
produkcija, jos gamybos ir prekybos procesai padeda apsaugoti ir tausoti aplinką.
Moksleivės mokėsi, kaip galima mažinti vartotojiškumą kūrybiškai panaudojant antrines medžiagas ir
iš senų pakuočių pasigamino šviečiančius žibintus artėjančioms šventėms!
Viešnagės Gevelsberge metu mūsų mokyklos komanda kartu su partneriais iš Vokietijos, Ispanijos,
Italijos, Suomijos ir Portugalijos buvo pakviesta į miesto savivaldybę, kur merui pasakojo apie savo
mokyklą ir mokykloje vykdomas projekto veiklas, kurių svarbiausias tikslas – pakeisti savo įpročius taip,
kad būtų daroma kuo mažesnė žala aplinkai. Apie projekto komandos vizitą netgi buvo rašoma miesto
laikraščio straipsnyje, kurio antraštė skelbia: „Jie nori pakeisti pasaulį!”
Taip pat kelionės metu mūsų mokyklos projekto komanda gerino kalbinius bei tarpkultūrinio
bendravimo įgūdžius, susipažino su Vokietijos ir kitų šalių partnerių kultūros ypatumais. Kelionė visoms
dalyvėms davė daug vertingos patirties, daug pažinčių ir naujų draugų iš kitų Europos šalių, paliko
neišdildomą įspūdį ir daugybę nuostabių prisiminimų!
Patarimai vaikams ir paaugliams: Kaip atlikti namų darbus?
Kalbant apie mokymosi laiką ir organizavimą, tam tikros praktikos gali palengvinti visos šeimos gyvenimą. Visgi, kai kuriems patarimams prireiks, kad prisitaikytų kiti šeimos nariai.
  • Išjunkite televizorių.
  • O kaip dėl radijo ir audio įrangos?
  • Derėtų nusimatyti tam tikras taisykles dėl naudojimosi šeimos telefonu mokymosi metu.
  • Skirkite specialias vietas namų darbų ruošimui ir mokymuisi.
  • Reguliarumas yra esminis dalykas norint pasiekti sėkmę.
  • Atsižvelkite į vaiko raidos tarpsnį, nustatydami namų darbų atlikimo trukmę.
  • Organizuokite mokymosi ir namų darbų projektus.
  • Išmokykite vaiką, kad mokytis reiškia daugiau, nei tik atlikti namų darbus.
  • Užrašų vedimas yra kritinis įgūdis ir turi būti išvystytas.
  • Ar užrašai turėtų būti perrašomi?
  • Namų žodynas yra labai reikalingas leidinys
  • Padėkite vaikui pasitikėti savimi atsiskaitymų metu.
  • Vaikui atliekant namų darbus, stebėkite, ar nėra frustracijos ženklų.
  • Ar tėvai turėtų padėti atlikti namų darbus?
  • Kaip geriausia elgtis su dienynu?
Pilną straipsnį skaitykite prisegtame dokumente.
Hiperaktyvūs paaugliai
Jūsų hiperaktyvus paauglys sėkmingai išgyveno ankstyvuosius metus. Pradinė mokykla jau baigta. Nors vaikas ir buvo periodiškai vertinamas šiuo laiku, gerai būtų kaip tik dabar dar sykį įvertinti vaiko sveikatą.

Paauglystės amžius meta iššūkį daugeliui vaikų, hiperaktyviems vaikams jis yra dvigubai sunkesnis. Visos paauglystės problemos – bendraamžių spaudimas, socialinės ir mokyklinės nesėkmės baimė, žemas pasitikėjimas savimi – hiperaktyviam vaikui yra dar sunkiau įveikiamos. Noras būti nepriklausomu, išbandyti naujus ir uždraustus dalykus, – alkoholį, narkotikus, būti seksualiai aktyviems, – gali turėti neigiamas pasekmes. Taisyklės, kurių buvo laikomasi, pamirštamos viena po kitos. Tėvai gali nesutarti tarpusavy, kaip auklėti hiperaktyvų vaiką.

Dabar, labiau nei bet kada, taisyklės turi būti tiesios ir lengvai suprantamos. Tėvų ir paauglių bendravimas gali padėti paaugliams geriau suprasti, kam reikalinga kiekviena taisyklė. Kai nustatoma taisyklė, turėtų būti aišku, kodėl tokia taisyklė steigiama. Kartais būna naudinga turėti lentelę, paprastai ji kabinama virtuvėje,  kurioje surašytos visos namų, ne namų ir mokyklos taisyklės (socialinės taip pat). Kitoje lentelėje gali būti sužymėti darbai namuose, kuriuos atlikęs vaikas pažymėtų varnelę lentelėje.

Kai taisyklė yra sulaužoma – o taip ir bus – reaguokite į šį netinkamą elgesį taip ramiai, kaip tik galite. Bausmes naudokite taupiai. Net ir su paaugliais galite naudoti pertraukėlę. Hiperaktyvumui yra būdinga impulsyvumas ir nežabotas temperamentas. Kurį laiką pabūti vienam gali padėti. Taip pat padės bendravimas, derybos ir kompromisų paieškos.

Tėvai vaidina svarbų vaidmenį vaikams tampant nepriklausomais. Paskatinkite savo paauglį vystyti tokias strategijas, kaip:

  • Susitikimams ir užduotims naudoti kasdienius planus
  • Sudaryti sąrašus
  • Laikytis tvarkaraščio
  • Skirti ramų laiką ir vietą atlikti namų darbams
  • Organizuotis vietą mokykliniams daiktams, drabužiams, kompaktiniams diskams, sporto reikmenims ir t.t.
  • Pasikalbėti apie problemas su žmogumi, kuriuo pasitiki
  • Gerai išsimiegoti
15 dienų valgiaraštis
2018 © Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazija
Įm. k.: 195003862, biudžetinė įstaiga, duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami juridinių asmenų registre
Registracijos adresas: Vydūno g. 17A, Vilnius
Juridinis asmuo nėra PVM mokėtojas